9. I, O muzyce, Przewodnik płytowy

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

I; J; K

 

IVES  CHARLES   (1874-1954)
Utwory na orkiestrę

-               Chicago Symphony Orchestra, dyr. Michael Tilson Thomas; Sony 4238, 4493, 4672

-               New York Philharmonic Orchestra, dyr. Leonard Bernstein; DG 429220

Amerykański dyrygent średniego pokolenia, Michael Tilson Thomas nagrywał z uporem oryginalną i niepokojącą muzykę Ivesa na płytach Columbii (obecnie Sony) i są to - na dzień dzisiejszy - podstawowe pozycje fonograficzne w tej dzie­dzinie. Nagranie Leonarda Bernsteina ma jednak wyjątkowo poetycki, głęboki, pełen wewnętrznego napięcia charakter. Pod względem technicznym jest świetne.

Nie jest to muzyka, której się będzie słuchać co dzień, ale w pewnym stanie ducha

może dać zgoła wyjątkowe wrażenia.

JANAĆEK LEOŚ (1854-1928)

Concerrino na fortepian; Sinfonietta; Taras Bulba

-              Rudolf Firkuśny, Orkiestra Radia Bawarskiego, dyr. Rafael Kubelik; DG 439437

Wykonawcy mają bardzo osobisty stosunek do tej muzyki i to się słyszy. Firku­śny był dobrym pianistą i z siedmioma kolegami gra Concertino z humorem i elo­kwencją. Taras Bulba to nie jest muzyka, którą bym mógł szczególnie polubić, ale zarówno ten utwór, jak i Sinfonietta są wykonane i nagrane bezbłędnie.

Kwartety na smyczki nr 1 i 2

-               Gabrieli Quartet; Decca 430295

-               Lindsay Quartet; ASV 749

Szczególnie drugi kwartet (Intymne listy) niesie ze sobą zadziwiające swą praw­dziwością wyznanie miłosne: uczucie starego kompozytora do młodej kobiety, któ­re zresztą (przypadkowo) skróciło jego życie... Nie jest to zwykły utwór i nie słu­cha się go, jak innych. Oba wykonania są znakomite.

Msza Głagolska

-              Soliści, chór i orkiestra z Birmingham, dyr. Simon Rattle; EM1 47504

-              Soliści, chór z Brighton, Royal Philharmonic Orchestra, dyr. Rudolf Kem­pę; Decca 425624

Napisana, gdy kompozytor przekroczył siedemdziesiątkę Msza pozostaje jednym z najbardziej oryginalnych i ekscytujących dzieł tego rodzaju napisanych w naszych cza­sach. Oba nagrania są atrakcyjne, ale wśród solistów Dekki jest nasza Teresa Kubiak (świetnie śpiewająca), co oczywiście zwiększa zainteresowanie tą właśnie wersją.

Jenufa (opera w 3 aktach)

-              Elisabeth Sóderstróm, Wiesław Ochman, Peter Dvorsky, Eva Randova, Lucia Popp, chór i Wiener Philharmoniker, dyr. Charles Mackerras; Decha 414483

Najlepsze nagranie tej opery (bo istnieją m.in. czeskie, a także amerykański pirat). Soliści (m.in. Wiesław Ochman) na bardzo wysokim poziomie; znakomita Kościelnicha Ewy Randovej (dziś dyrektorka Praskiej Opery) - żyjący, tragiczny człowiek, a nie żaden operowy czarny charakter. Decca nagrała pod dyrekcjąMac-kerrasa również inne opery Janaćka.

 

KALINNIKOW WASILIJ   (1866-1901) Symfonia nr 1 g-moll

- Scottish National Orchestra, dyr. Neeme Jarvi; Chandos 8611

Niektórzy rosyjscy historycy twierdzą, że młodo zmarły Kalinnikow to był naj­większy rosyj ski talent symfoniczny po Czajkowskim. Są tacy (i ja do nich należę), którzy uważają, że to słuszny pogląd. Pierwszy temat pierwszej części Symfonii symbolizuje całą rosyjską melodykę: nic bardziej sugestywnego! Wykonanie bar­dzo rzetelne i odpowiedzialne. Ten sam zespół i dyrygent nagrali też Drugą Sym­fonię; też atrakcyjna, ale już nie tak magiczna, jak pierwsza.

Na płycie Olimpii (jeden CD!) są obie Symfonie dyrygowane przez Weronikę Dudarową.

KERN  JEROME  (1885-1945)
Statek komediantów (Showboat) (musical)

- Frederica von Stade, Teresa Stratas, Jerry Hadley, soliści, chór, London Sinfonietta, dyr. John Mc Glinn; EMI Angel 49108 (3 CD)

Jeśli omawiamy nagrania Zemsty Nietoperza albo Wesołej wdówki to dla spra­wiedliwości zanotujmy też nagranie Statku komediantów, klasycznego amerykań­skiego musicalu z lat dwudziestych. Nagranie uznane zostało powszechnie za do­skonałe; obok Stade, Stratas i Hadleya (znanych z operowych nagrań) mamy tu świetnego czarnego Bruce Hubbarda, znakomicie śpiewającego „Ol' Man River". Techniczna strona - bez zarzutu.

KODALY ZOLTAN (1882-1967)

Tańce z Galanty; Suita z opery „Hary Janos", Wariacje nt. węgierskich pieśni ludowych

- Philharmonia Hungarica, dyr. Antal Dorati; Decca 428034

Najbardziej znane (obok umieszczonych niżej) utwory szanowanego węgierskie­go mistrza, świetnie dyrygowane i zagrane.

Missa Brevis; Psalmus Hungaricus

- Soliści, chór, London Symphony Orchestra, dyr. Laszlo Heltay i Istvan Kertesz; Decca 433080

Świetna kolekcja chóralnych utworów Kodalya, nie ma na rynku lepszych wy­konań.

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nvs.xlx.pl
  • Podstrony