90-93, !epidemiologiasciaga

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

90. Omów epidemiologię i profilaktykę zatrucia pałeczką czerwonki.

·          Czerwonka - wysoce zakaźna choroba "brudnych rąk".

·          Shigella- rodzaj bakterii wywołujące u człowieka czerwonkę bakteryjną.

·          Do zakażenia zwykle dochodzi droga pokarmową za pośrednictwem brudnych rąk, przez wodę lub produkty spożywcze (mleko, chleb, jarzyny itp.) zakażone kałem ludzkim.

·          Rezerwuarem zarazków jest chory człowiek lub nosiciel, przenosicielami głównie muchy i inne owady.

·          Czerwonka- ostra choroba jelitowa charakteryzująca się biegunką, wymiotami i podwyższoną ciepłotą ciała.

·          W przypadkach o ciężkim przebiegu klinicznym w stolcu chorego może pojawiać się krew, śluz i ropa.

·          Czerwonka występuje najczęściej wśród dzieci poniżej 10 roku życia (2/3 przypadków).

·          Epidemie tej choroby występują w dużych zbiorowiskach ludzkich (kolonie, obozy, więzienia, szpitale dla umysłowo chorych

·          Okres wylęgania czerwonki wynosi od 1 do 7 dni, zwykle około 4 dni.

·          Profilaktyka: myjemy rączki i uważamy na wszystko surowe co może być zanieczyszczone, gotujemy dobrze jedzenie, myjemy naczynia, tępimy owady itp.

91.Omów profilaktykę zatruć pokarmowych w Polsce.

  . Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

·          należy myć często ręce, a zwłaszcza

              -  po wycieraniu nosa (gronkowiec)

              -  po wyjściu z WC

              -  przed każdym kontaktem z żywnością , naczyniami i urządzeniami

              -  zawsze po dotykaniu zwierząt domowych oraz po przenoszeniu surowych produktów zwierzęcych lub roślinnych

              -  wszelkie skaleczenia (gronkowiec) opatrywać dodatkowo opatrunkiem wodoszczelnym (paluszek lub rękawica gumowa). Bez osłony gumowej mimo mycia rąk na opatrunku przenosimy bakterie np.: salmonella z kurczaka

Gronkowiec to bakteria ropna (zapalenie gardła, choroby zębów) – przy próbowaniu potraw, łyżki wyjętej z ust nie zanurzać

·          ponownie w potrawie.

·          Prace w kuchni tak planować aby jednocześnie nie wykonywać czynność „brudnych” i „czystych” np. smażenie surowego kurczaka i jednocześnie szatkowania warzyw na sałatkę.

·          Jajka przed użyciem umyć i polać na cedzaku wrzącą wodą lub zanurzyć we wrzątku na 10 sek. – zabicie Salmonelli

·          Mięso i ryby – mrożone, przed smażeniem dokładnie rozmrozić (sprawdzić widelcem). Rozmrażać na cedzaku aby w wypływającym soku nie rozwijały się drobnoustroje.

·          Potrawy przygotowane z wyprzedzeniem, szybko schłodzić (rozłożyć na cienkie warstwy) i  natychmiast umieścić w lodówce w temp. Poniżej 5OC

·          Bezpośrednio przed wydaniem, schłodzone potrawy (wydawane na gorąco) mocno rozgrzać tak aby temp. w środku była ok. 100oC

·          Warzywa i owoce, myć dokładnie, pod bieżącą wodą, zarówno przed obraniem jak i  po ich obraniu.

·          Wszystkie produkty – surowce i potrawy gotowe do spożycia – zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego przechowywać w lodówce aby nie zwiększyć liczby bakterii (w przyrodzie nie ma żywności bez bakterii), o zatruciu decyduje między innymi ich ilość.

·          Podczas transportu ze sklepu, przechowywania w domu i produkcji, chronić  żywność gotową do spożycia  (również sałatę, pomidory)  przed kontaktem z surowcami.

·          Nie przygotowywać żadnych potraw na bazie surowych jaj – kremy, majonez, lody, tatar itp.

·          Naczynia i sprzęty, bezpośrednio po użyciu myć starannie, aby nie namnożyły się drobnoustroje, dokładnie suszyć.

·          Przechowywać wszystkie sprzęty  (miski, pojemniki, deski)  w stanie suchym –  wilgoć sprzyja przeżyciu bakterii.

·          Przed przystąpieniem do przygotowania potraw należy zawsze sprawdzić termin przydatności do spożycia oraz ocenić wygląd i zapach używanych produktów.

·          Nie zbierać i nie spożywać grzybów, co do których nie mamy pewności czy nie są trujące.

 

92.Metody zapobiegania zakażeniom szpit:

- dezynfekcja i sterylizacja sprzętu

-sanityzacja i normy łóżek w salach chorych

-mycie rak

ubranie ochronne, rękawiczki

-izolacja i leczenie chorych z zakażeniem

-wentylacja pomieszczeń

 

93.Epidemiologia zakażeń szpitalnych:

Badania wieloośrodkowe prowadzone przez WHO  określają częstość tego typu zakażeń na ok. 9% wszystkich hospitalizowanych.

Jednakże, w różnych krajach (a także w poszczególnych szpitalach) wartości te mogą być nawet dwukrotnie mniejsze, osiągając około 5%, a nawet mniej.

Liczba zgonów z tego powodu, odpowiednio- bezpośrednich i pośrednich- ok. 4700 i 47 000 rocznie. Podział: endogenne- przez bakterie komensalne ale nabywające oporności w szpitalu od bakterii szpitalnych najczęściej(S. aureus, P. aeruginosa, Acinetobacter sp., E. coli) Drogi: bezpośrednia(pobieranie krwi), pośrednia(z chorego na bieliznę operacyjną, z chorego na innych chorych, z personelu na chorego) Czynniki ryzyka: niedobory immunologiczne, odleżyny, rany operacyjne, leki immunosupresyjne, cewnikowanie, zła sanityzacja szpitala, nadmierna

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nvs.xlx.pl
  • Podstrony