9#) Powstanie Bokserów, Cywilizacje

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

 

 

Powstanie "Bokserów"

Po wojnach opiumowych zachodnie mocarstwa w całych Chinach zaczęły powstawać ośrodki misyjne propagujące religie zachodnie wśród Chińczyków. Spotkało się to z oporem ludności, który stopniowo narastał.

Dla ilustracji można przytoczyć, iż księża i misjonarze byli traktowani jako złe duchy, czy też chiński odpowiednik diabłów, rozsiewający swój zgubny wpływ pośród Chińczyków. Jednym z powodów były niefortunne próby karmienia dzieci chińskich mlekiem krowim.

Jako że na terenach, na których to robiono, chińczycy nie hodowali bydła, a tym samym nie żywili się mlekiem, ich układ trawienny nie zawierał bakterii odpowiednich do prawidłowego przetrawienia mleka. Próby dokarmiania głodujących - mimo jak najszczerszych chęci mnichów i misjonarzy - kończyły się śmiercią dzieci - nierzadko w męczarniach.

W końcu w roku 1898 w prowincji Shandong powstał ruch "Stowarzyszenie Prawości i Harmonii". Przeciwstawiał się on wpływom chrześcijańskim i ogólnie zachodnim.

 

Yihétuán yundong (義和團運動)

Ruch Prawości i Pokoju, bądź też Rebelia "Bokserów" w roku 1900

Ponieważ przywódcy ruchu aktywnie używali sztuk walki, ludzie zachodu nazywali ich "Bokserami" - stąd wywodzi się zachodnia nazwa tego ruchu

 

Ruch "Bokserów" rozrastał się szybko. W roku 1900 nastąpiła gwałtowna konfrontacja z armią cesarską, która szybko przerodziła się w otwartą rebelię. Organizacje Yihetuan w prowincjach Hebei i Shandong połączyły się i ruszyły na Pekin. Cesarzowa Dowager Cixi bała się zrazić do siebie ruch, a jednocześnie chciała go użyć do przeciwstawienia się zachodnim potęgom. Uznała więc swoją decyzją ruch Yihetuan za ruch patriotyczny.

Gdy mocarstwa zachodnie zorientowały się w tym, że władze Qing są przychylne rebelii, wysłały natychmiast własne wojska w celu jej stłumienia. W czerwcu 1900 osiem krajów Wielka Brytania, USA, Niemcy Francja Rosja, Japonia, Włochy i Austria zorganizowały wspólną armię w celu obrony zachodnich koncesji w Pekinie.

 

Baguó Liánjun (八國聯軍)

Siły ośmiu sprzymierzonych krajów dokonujące interwencji w 1900 roku

Dosł. osiem (ba) - krajów - sprzymierzone - wojska.

 

Rząd Qing wypowiedział wojnę tej armii i siły cesarskie razem z siłami "Bokserów" nawiązały walkę z intruzami.

Niestety dla Chińczyków, odnieśli oni porażkę w tej konfrontacji. Jej efektem było wpadnięcie całego Pekinu w ręce wojsk sojuszniczych. Cesarzowa wraz z małżonkiem uciekli do Xi'an, podczas gdy wojska sojusznicze splądrowały i złupiły Pekin.

 

Dalszy rozwój wydarzeń stał się jeszcze bardziej katastrofalny dla Chińczyków. Rząd Qing oficjalnie określił Ruch "Bokserów" jako bandytów i połączył swoje wojska z armią sojuszniczą w celu stłumienia jego wystąpień.

W roku 1901 podpisano tzw. Protokoły z r. 1901. Od tej chwili rząd Qing był jedynie organem wykonującym decyzje Sojuszczniczych Potęg. Ponadto protokoły zobowiązywały rząd Qing do zapłaty 450 taelów* srebra za reparacje wojenne (!) za 39 lat interwencji państw zachodnich. Łącznie z odsetkami wyliczona suma opiewała na 980 milionów taelów.

* - tael (兩, liang) to miara wagi, w niektórych częśćiach Azji używana do dziś. We współczesnych Chinach to równo 50 gram, W Hong Kongu to w przybliżeniu 37.7 grama.

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nvs.xlx.pl
  • Podstrony